Kaip pašalinti nešvarumusiš veliūrinio audinio?

Tinkamai prižiūrimi baldai tarnaus ilgiau.

Kaip valyti ir prižiūrėti veliūrinius baldus?


Įsigijote stilingus veliūro baldus, tačiau nerimaujate,ar mokėsite juos tinkamai prižiūrėti?Šis straipsnį paruošėme būtent jums.

Sužinosite, kaip:
 • išvalyti maisto dėmes;
 • išvalyti vandens dėmes;
 • išvalyti riebalų dėmes;
 • išvalyti vyno dėmes;
 • išvalyti kavos ir arbatos dėmes;
 • kasdien prižiūrėti šiuos baldus.

Nuotr. gamintojo. Sofas ORION, MONTEREY ir fotelį MONTEREY rasite mūsų el. parduotuvėje.

Pagal taisykles prižiūrimi veliūriniai audiniai ilgiau išlaiko spalvą ir struktūrą.

 • Atminkite, kad dėmę reikia valyti nuo jos išorės link centro, kad neišplistų.
 • Jei (specialų) valiklį naudojate pirmą kartą (net jei tai tiesiog muilas), pirmiausia jį išbandykite mažiau pastebimoje vietoje (baldo nugarėlėje, apačioje ar vidinėje pusėje).

 • Svarbu, kad veliūrinis audinys gerai išdžiūtų. Tad po valymo, kol nebus visiškai sausi, baldų nenaudokite.
 • Valant su specialiais valikliais, svarbu laikytis nurodytų rekomendacijų, kurios surašytos ant pakuotės.
 • Naudodami audinio skiautę baldams valyti, atkreipkite dėmesį, kad ji nebūtų ryškios spalvos, nes gali nudažyti baldą (ypač šviesų).

Maisto dėmių valymas


Vienos dažniausiai pasitaikančių dėmių – maisto.

Tokias dėmes (kaip ir visas kitas;) geriausia valyti kuo skubiau.

 1. Atsargiai pašalinkite maisto likučius ir nusausinkite dėmę popieriniu rankšluoščiu jos netrindami.
 2. Naudokite medžiaginę servetėlę (kuo labiau absorbuojančią skysčius), sudrėkinkite ją vandeniu, ir atsargiai nuvalykite dėmę.
 3. Tada nusausinkite ir palikite išdžiūti.
 4. Valykite didesnį plotą, kad neliktų dėmės ruožų.
 5. Išdžiūvus išvalytai vietai,  švelniai ,,pašiauškite“ audinį minkštu šepetėliu, šukuodami pagal audinio kryptį.
 6. Jei nepavyko išvalyti švelniomis namų priemonėmis – panaudokite specialų valiklį arba kvieskite į pagalbą profesionalius baldų valytojus.

Vanduo taip pat palieka žymių


Veliūrinis audinys jautrus net vandeniui. Džiūstantis vanduo pakeičia audinio plaukelių kryptį, todėl nors dėmių ir nėra, vieta, kur buvo išpiltas vanduo, gana gerai matoma dėl neįprasto šešėlio.

Gera žinia, kad tokias ,,dėmes“ užteks kuo skubiau nusausinti, o vėliau truputį pašukuoti švelniu šepetėliu.

Blogiau, jei užpiltas vanduo buvo mineralinis ar jis buvo labai kalkėtas. Tokiu atveju dėmei valyti teks imtis stipresnių priemonių.

Žr. ,,Maisto dėmių valymas“.

Idealiu atveju tokioms dėmėms valyti naudokite distiliuotą vandenį ir kuo skubiau išdžiovinkite (pvz., plaukų džiovintuvu ar lygintuvo vandens garais – tik džiovindami nelaikykite per arti, kad neapdegintumėte audinio).

Nuotr. gamintojų. Fotelius galite įsigyti mūsų el. parduotuvėje.

Nuotr. gamintojo. Kėdžių SCRIBE galite įsigyti mūsų el. parduotuvėje.

Riebalų dėmių valymas


Tai jau kur kas didesnis iššūkis nei vanduo. Riebalai gali giliai įsiskverbti į audinio sluoksnius ir, jei dėmė išdžius, tapti neišvalomi.

 • Tokius nešvarumus siūloma valyti su specialiais valikliais, kurie ne tik pašalins dėmes, bet ir atgaivins audinio spalvą. Galima pasitelkti ir specialų šepetėlį audiniui valyti. O dėmei įsisenėjus, patartina kreiptis į profesionalus.
 • Jei esate natūralių priemonių šalininkai, galite pabandyti ant dėmės užberti šiek tiek vienos iš išvardytų absorbuojančių medžiagų: druskos, kepimo sodos arba kukurūzų miltų, o tada valyti įprastai. Tačiau svarbu atminti, kad natūralias priemones reikia naudoti labai atsargiai, audinio netrinti, stipriai nebrūžinti.

Raudonojo vyno dėmės


Kaip ir kitais atvejais, svarbiausia neleisti dėmei išdžiūti.

 • Jei užpylėte vyno, bandykite kiek įmanoma greičiau išvalyti šiltesniu, bet ne per karštu vandeniu (elkitės atsargiai, jei veliūro spalva ryški): pilkite vandens, kol matysite, kad dėmė nyksta.
 • Tada valykite specialiu valikliu ir audinio skiaute – valiklis ne tik padės panaikinti likusius nešvarumus, bet ir atgaivins audinio spalvą.
 • Taip pat galite išbandyti ,,baltojo vyno metodą“, kai dėmė plaunama nedideliu kiekiu baltojo vyno, o skysčiui absorbuoti naudojama maistinė soda.

Šaltinis: PLUMBS

Nuotr. iš mūsų ,,Pinterest'' albumų. Šviestuvą SELVA galite įsigyti mūsų el. parduotuvėje.

Kavos ir arbatos dėmės


Tiek arbata, tiek kava ant audinių palieka ryškių dėmių. Jas privalu išvalyti kuo skubiau, kad nespėtų įsigerti į gilesnius audinio sluoksnius.

 • Kaip žinia, arbata turi taninų, kurie gali nudažyti audinį, apmušalus, net porcelianą ar dantis. Šioms dėmėms pašalinti reikalingas gana stiprus skalbiklis, abrazyvinė arba rūgštinė medžiaga. Pasirinkite būdą, tinkantį veliūro paviršiui, ir nešvarumus šalinkite kuo skubiau. Jei sureaguosite greitai, arbatos dėmę galite visiškai išvalyti.
 • Kavos dėmės taip pat gali būti sunkiai panaikinamos. Iš pradžių bandykite jas išvalyti skudurėlių, suvilgytu muilu. Jei nepavyks, tada imkitės specialių valiklių.
 • Svarbiausia valyti atsargiai, netrinant medžiagos.

Kasdienė priežiūra


 • Veliūrą reikėtų prižiūrėti nuolat. Patartina įsigyti specialų šepetėlį šiai medžiagai valyti ir kartkartėmis sušukuoti, pašiaušti audinį, kad spalva taptų ryškesnė. Taip pat rekomenduojama reguliariai nusiurbti siurbliu – taip bus sušiaušiami plaukeliai, be to, taip išsiurbsite trupinius.
 • Jei norite, keliskart per metus ir patys galite atgaivinti audinį. Pirmiausia nusiurbkite baldo paviršių. Tada į vandenį įpilkite specialaus plovimo skysčio, skirto veliūriniams baldams valyti. Naudodami sudrėkintą audinio skiautę, gerai nuvalykite visą baldo paviršių. Tada palikite išdžiūti.
 • Kartkartėmis  verta papurtyti sofų pagalvėles, kad nesusidarytų gilių raukšlių, kurias vėliau gali būti sudėtinga pašalinti.
 • Ant veliūrinės medžiagos labai lengvai gali atsirasti sėdėjimo ar kitų spaudimo žymių. Jų išvengti neįmanoma, nes tai yra visiškai natūralus šių baldų dėvėjimosi bruožas. Nors šios žymės išnyksta per laiką savaime, galite jas panaikinti karštu garu.

Dėmesio! Veliūrą draudžiama trinti, brūžinti, balinti, lyginti labai karštu lygintuvu – medžiagą galite nepataisomai sugadinti.

Trumpas ar ilgas plaukas?


 • Veliūrinės sofos skirstomas pagal plaukelius ir jų storį bei ilgį. Vienetas, pagal kurį įvertinamas tekstilės gaminių atsparumą dilimui, vadinamas martindalu.
 • Jei veliūro sofa yra 100 000 martindalų, žinokite, kad ji gana tvirtos medžiagos, todėl ne taip greitai sudėvima, ji atsparesnė trynimui (pavyzdžiui, jei stipriau brūžinama valant). Tokios dažniausiai naudojamos viešosiose erdvėse, pavyzdžiui, viešbučiuose, įvairių įstaigų priimamuosiuose, vestibiuliuose – ten, kur baldas daug ir dažnai naudojamas.
 • Veliūrinio baldo specifikacijos lape gali būti pažymėta ir 30 ar 15 tūkst. martindalų. Vadinasi, toks baldas bus lepesnis naudojimo žymėms: medžiaga ne tokia atspari, greičiau nusidėvės. Tokios medžiagos baldą reikia labiau pasaugoti, valant stengtis stipriai netrinti. Tad prieš pirkdami, pasiteiraukite pardavėjų, kiek martindalų turi medžiaga – žinosite, kokios priežiūros reikalaus baldas.

Sintetinis ar natūralus audinys?


Svarbu įsidėmėti, kad veliūras gali būti įvairių rūšių. Atsižvelgdami į tai, kokios jis medžiagos, pasirinksite valymo priemones. Verta atsiminti, kad aksomas gali būti pagamintas iš daugybės skirtingų audinių, įskaitant vilną, medvilnę, liną, šilką ir dirbtinius audinius ar jų mišinius.

 • Medvilnės arba poliesterio veliūrą paprastai galima valyti namuose, atsargiai ir naudojant tinkamą apmušalų valiklį. Atminkite, kad medvilninis aksomas valomas gali susitraukti, todėl būkite atsargūs ir stenkitės, kad audinys nebūtų sušlapintas daugiau, nei reikia.
 • Visgi, jei veliūro sudėtyje yra nemažai šilko ar viskozės, paprastai tokius baldus geriausia palikti profesionalams, nes valydami namų sąlygomis galite juos sugadinti, ypač jei valymo procedūra sudėtingesnė.

Foto iš mūsų Pinterest albumų. Kėdes CIPRIA galite įsigyti mūsų el. parduotuvėje.

Rinkitės profesionalų paslaugas


Kad ir kaip saugotumėte ir prižiūrėtumėte baldus, veliūrinius patartina 1 ar  2 kartus per metus patikėti valymo specialistams. Jie ne tik išvalys sunkiai pasiekiamas, įsisenėjusias dėmes, atgaivins spalvą, tačiau žino, kokias priemones naudoti, kaip puoselėti baldą, kad jis atrodytų kaip naujas.

 • Valymo įmonės paslaugų kainas nustato pagal baldo dydį ir medžiagas. Pavyzdžiui, odinius baldus valyti kainuoja brangiau, nes jie reikalauja išskirtinių priežiūros priemonių, impregnantų ir t. t. Veliūras priskiriamas prie įprastinių medžiagų, tad kainuoja šiek tiek pigiau.
 • Trivietę veliūrinę sofą specialistai gali išvalyti už maždaug 35–50 eurų. Vienos sėdimosios vietos fotelio valymo paslaugą galite įsigyti už maždaug 15–30 eurų (2019 m. duomenys). Kaina priklauso nuo medžiagos, dėmių pobūdžio, sėdimų vietų skaičiaus ir pan., tad kaskart reikėtų pasitikslinti. Reikia turėti omenyje, kad įvairiais laikotarpiais, pavyzdžiui, šventiniais, dar taikomos nuolaidos, tad galbūt pasiseks paslaugą nusipirkti ir pigiau.

Jei manote, kad šios žinios Jums naudingos arba gali būti naudingos Jūsų draugams labai džiaugsimės jei paskleisite plačiau:)